Alpy

11. června 2010 v 16:31 |  Básničky
Co si myslíte o školních slozích? Zároveň mi pomůže zadaný téma se rozhoupat, ale když mi nesedne nevypotím naprosto nic. Tohle je moje znovuoběvený líčení z roku 2008.
Alpy


Ten rozdíl poznáte okamžitě. Jen se přehoupnete za poslední českou restaurací, projedete územím nikoho a jste tam. První rakouské Alpy se zdvihají z roviny až do neuvěřielných výšek. Tady se začnete cítit jako v pohádce. Je to návštěva Země Nezemě. Ihned si je zamilujete. Nejde nemít je rád, každého musí pohladit po duši zelené louky s usychajícím senem, bublající potůčky čisté jako křyšťál nebo malé dřevěné budky s muškáty za okny.

Nejkrásnější jsou tu rána. Když to první, co ještě rozespalí uvidíte po vylezení ze stanu uvidíte, je mokrá porosená tráva. Obzor zalitý jemnými ranními paprsky, sluníčko vás lechtá n nose. A hory okolo vás obejmou a vezmou mezi sebe, jako by říkaly: "Jo kámo, takhle to u nás chodí. Teď jsi správný horal, už jsi poznal to tajemství." A vy pak sednete na campingové sedátko a prvním čajem připíjete na zdraví horám, a hlavně taky sobě a ostatním v tábořišti, kteří taky pokyvují hlavou a taky to všecko vidí.

Aby to nevypadalo jako naprostá romantika a idyla, hory jsou tvrdé a drsné. Po vystupání lanovkou do horní stanice nastává opravdová zkouška zdatnosti. Před vámi se tyčí velikáni, oblečení do suti a kleče. A pravý horolezec se pomalu začíná modlit: "Ó horo, ty jedna vysoká potvoro. Dovol, abych se stejně silný a zdravý z tebe vrátil dolů." A pln odhodlání vyráží.

Kopce jsou veliké. Výstup je namáhavý, ale stojí za to. Ten pocit dobytí vrcholu j jedinečný. Jste nahoře a všechny malé kopečky okolo vás. Hledáte dole v údolí váš stan, ale ten není vidět. Plný radosti se zapíšete do vrcholové knížky  pozorujete okolí. Všude je krásný klid, jen občas okolo vás zakrouží zvědavá kavka. Sem tam je na skalní stěně vidět pestrobarevný horolezec. A vy si připadáte jako Edmund Hillary nebo Tenzing.

My se ale těžce loučíme s posledními kopci a vracíme se do České republiky. Míjíme první benzínku s kafaři a říkáme si: "Je tam krásně, ale doma je doma." 
 


Komentáře

1 martyny | Web | 13. června 2010 v 11:32 | Reagovat

Hezký ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama